Промовисан Зборник научних радова „Поезија и поетичка мисао Новице Тадића“

У оквиру овогодишњег програма традиционалне културне манифестације „Дучићев дан“, у Народној библиотеци Требиње промовисан је Зборник научних радова „Поезија и поетичка мисао Новице Тадића“.

Светлана Шеатовић, руководилац Одељења за књижевност и уметност у Институту за књижевност и уметност у Београду је рекла да вечерас представљају 16. заједнички зборник Дучићевих вечери поезије и Института за књижевност и уметност.

„Зборник је посвећен Новици Тадићу, који није био добитник Дучићеве награде, али је по свом поријеклу Старохерцеговац, што је једна изузетно важна особина. Ријеч је о зборнику који је подијељен у четири цјелине, имамо 14 научних радова истакнутих научника из Србије и Црне Горе. Ја сам говорила о елементима обнове религиозности, професор Бошко Сувајџић о феномену града у поезији Новице Тадића, а имамо и врло занимљиве радове који се тичу компаративног проучавања, рецимо дјела Новице Тадића и Франца Кафке. Четврти дио зборника је изузетно значајан због жанровских одлика, питања језика и парадокса у поезији Новице Тадића. Институт за књижевност и Град Требиње изузетно добро сарађују већ дуги низ година, а успјели смо да изњедримо још један, веома драгоцјен зборник“, рекла је Шеатовић.

Проф. др Јован Делић каже да са овим зборником, сада имамо 31 књигу о српској поезији 20. вијека.

„Ово је 31. зборник у едицији ‘Поетичка истраживања’, што значи да до 1995. године није било ништа, пуста земља. Почео је то Новица Петковић, ја сам наставио од 2007, а 2015. је преузела Светлана Шеатовић. Ми сада имамо 31 књигу, што није мало, а значај те библиотеке би се видио када бисмо избрисали све те књиге. Зборници су постали озбиљна литература у настави и науци. Из доба модерне, у зборницима су сви велики пјесници – Јован Дучић, Алекса Шантић, Милан Ракић, Сима Пандуровић, Владислав Петковић Дис, Милутин Бојић, Момчило Настасијевић, Растко Петровић, од авангардних пјесника ту је наравно Милош Црњански, од послијератних – Васко Попа, Мијат Павловић, Стеван Раичковић, Матија Бећковић, све до Новице Тадића, огроман низ великих пјесника. Сви зборници нису, нити могу бити једнаки, али заједно чине једну озбиљну библиотеку“, рекао је Делић.

Централни садржај манифестације је сутра, када ће у Културном центру, у 20.00 часова, бити одражано „Вече Матије Бећковића“, а уводничар ће бити Мирослав Максимовић, пјесник и есејиста, добитник „Дучићеве награде“.

Претходно ће у 9.30 часова бити положено цвијеће на споменике Дучићу и Његошу, на Тргу слободе, док ће у 18.30 часова у Музеју Херцеговине бити отворена изложба „Српски средњовјековни орнаменти“, Музеја Србије – Тврђава Голубачки град.

У понедјељак, 7. априла, на Благовијести, на дан смрти великог пјесника, у 9.00 часова у Херцеговачкој грачаници, гдје од 2000. године почивају Дучићеви земни остаци, биће служена литургија и помен овом српском књижевнику.