Најава: Промоција књига „Посебан кадар“ и „Партизански вестерн Жике Митровића“

У Народној библиотеци Требиње 1. августа у 18.30 часова биће приређено представљање двије књиге, „Посебан кадар“ и „Партизански вестерн Жике Митровића“.

Књига „Посебан кадар“ је збирке личних историја филмских новинара и критичара. Посебан кадар је легенда о легендама, прича о филмским критичарима и новинарима који су писали и пишу о покретним сликама од средине прошлог вијека до почетка другог миленијума.

„Прије свега, књига је посвећена колегама којих више нема, нашим знанцима и пријатељима са којима смо дијелили исту страст и који су, на извјестан начин били и узор многима из наших пробраних Посебан кадар редова“, истиче Јелица Станојчић.

У књизи од 367 страна сабрани су есеји хроничара филма, домаћег и страног, појачани њиховим фото-портретима. Укупно су презентоване 52 личности и 49 аутора.

О књизи ће говорити Јелица Станојчић, уредник издања.

Монографија „Партизански вестерн Жике Митровића“, аутора Недељка Ковачића, открива једно другачије лице овог ствараоца – једног од најпознатијих редитеља филмова о партизанима и револуцији.

„Капетан Леши“, „Ужичка република“, „Операција Београд“, класици су партизанског филма са потписом Живорада Жике Митровића, једног од најзначајнијих и најпродуктивнијих редитеља у историји југословенске кинематографије.

Њен важан дио су и историјски спектакли које је Жика Митровић режирао попут филмова „Марш на Дрину“, „Тимочка буна“, али и први крими филмови код нас „Последњи колосек“, „Убиство на свиреп и подмукао начин и из ниских побуда“.

Жика Митровић био је свестрани аутор, о чему нам говори монографија „Партизански вестерн Жике Митровића“, чији је аутор редитељ Недељко Ковачић.

„Једна монографија која је направљена асиметрично. Може да се чита дијагонално, што је занимљиво. То је једна колекција есеја који освјетљавају Жикино дјело кроз различите теоријске оквире и један дио који је, да тако кажемо, биографско-филмографски, гдје сам у ствари слио читав обимни материјал истраживања који је настао уз припрему филма о Жики“, наводи Недељко Ковачић, аутор монографије.

Биоскопској публици занимљив и узбудљив, што га је посебно радовало, Жика Митровић био је комерцијалан аутор, због чијих филмова су била разваљивана и врата биоскопа, како би гледаоце успели да уђу у салу и стојећи гледају филм.

„Жика је неко ко се прије рата у ствари самошколовао на холивудским филмовима, на америчким стриповима. Био је стрип цртач прије рата, између осталог. Оно што га је издвајало је то што је био компетентан редитељ који је могао да ради у свим жанровима. Он има изузетно богату филмографију, једну од можда највећих у домаћој кинематографији. То је неких 20 играних филмова за 30 година рада. Не знам да ли се ико у бившој Југославији може поредити са тим корпусом дјела“, наглашава Ковачић.

О књизи ће говорити аутор монографије Недељко Ковачић.

Промоција књига почиње у 18:30 часова, у просторијама библиотеке.