Стручан кадар један je од основних предуслова за успјешно функционисање сваке библиотеке, било да je знање библиотечких послова стечено редовним школовањем или полагањем стручних испита. Запослени у библиотеци усавршавају се и на друге начине, a ту се првенствено мисли на посјећивање бројних семинара, стручних савјетовања који правовремено информишу о свим новинама које се дешавају у оквиру библиотечке дјелатности.
Број запослених у библиотеци, такође je предвиђен стандардима, na се број библиотекара одређује према параметрима као што су: величина фонда, функција библиотеке, организација рада и број корисника.
Народна библиотека у Требињу тренутно има 13 запослених радника.
У библиотеци тренутно постоје сљедећа радна мјеста:
- директор библиотеке
- библиотекар
- информатичар
- књижничар
- административно-економски послови
- књиговезац
Број и карактер послова запослених, утврђује се годишњим планом и програмом рада који je у складу са одредбама Закона о библиотечкој дјелатности и потребама библиотеке.
Дјелатност библиотекара укључује опсежно познавање свих области знања. Њихов задатак je да у контакту са корисницима теже да изађу у сусрет свим њиховим захтјевима, те да их, уколико билиотека не посједује потребну публикацију, упуте на неку другу библиотеку која ће им моћи изаћи у сусрет. Занимање библиотекара утолико je сложеније због чињенице да ово занимање у себе укључује и друга занимања, љубазност, сусретљивост, као и редовно праћење свих иновација из области библиотечке дјелатности.
Тренутно запослени у Народној библитеци Требиње су:
- Милосава Супић Вуковић – директор
- Славица Мркоња – библиотекар
- Мирјана Мандић – библиотекар
- Јелена Ружић – библиотекар
- Срђан Чабрило – библиотекар-информатичар
- Ана Влатковић – библиотекар
- Весна Ђурић – библиотекар
- Зорица Гњато – библиотекар
- Мирјана Милићевић – библиотекар
- Каролина Мајсторовић – библиотекар
- Бојана Марић – библиотекар
- Ранка Суша – рачуновођа
- Мирела Ћук – књижничар
- Гордана Суша – рачуновођа